Yemek Fotoğrafçılığı

Havuçlu Kek (Starbucks Carrot Cake)

Yemek fotoğrafçılığı ile ilgili tecrübelerimi yazmak ve bu konuda biraz bilgilendirmek istedim. DSLR sahibi hemen hemen herkes ya yemek fotoğrafı çekmiştir yada çekmeyi çok istemektedir. Halbuki bu iş göründüğü kadar kolay değil. Yemekle kompozisyon yaratmak, lezzetini fotoğrafa aktarmak çok zordur. Üstelik bu iş için giriş seviyesi fotoğraf makinelerinin pek te uygun olmadığını düşünüyorum.

Profesyonel fotoğraf çekiyorsanız, yani çektiğiniz fotoğraflardan para kazanıyorsanız ekipmanın önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Yemek fotoğrafçılığında ise özellikle lens ve ışıklandırma haricinde yemeği ortaya çıkaracak aksesuarlar, bunların yerleşimi ve hatta yemeğin daha güzel ve doğal görünmesi için kullanacağınız kimyasallar devreye giriyor. Bunlar için de bütçe…

Tabi bunları kullanacak bir ekibiniz yoksa bütün iş size düşecek, bu da asıl yapmanız gereken işe bir çok ilave yük getirecektir. Halbuki siz fotoğrafınıza ve fotoğraftaki kompozisyona odaklanmalısınız. Hatta yemeği fotoğraf için hazırlayacak kişi ile yemeği pişiren/yapan bile aynı kişi olmamalı. Nasıl ki moda fotoğrafı çekerken makyajı siz yapmıyorsanız yemek fotoğrafı için de yemek stilistiniz olmalı. Ancak o zaman mükemmel yemek fotoğrafları çekebilirsiniz.

DSC_1732 DSC_2307