Bilgisayarınızdaki aynı fotoğrafları bulun

Yüksek çözünürlükte fotoğraf makinelerinin çıkması ile fotoğrafları bilgisayarımızda depolama sorunu da çıktı. Çoğu zaman müşterilerimize göstereceğimiz küçük bir portfolyoyu bilgisayarımızda bırakıp fotoğrafların orijinallerini harici sabit disklere kopyalıyoruz. Bazen fotoğrafların hem orijinal RAW halini hem orjinal JPG hem de üzerinde düzenleme yapılmış halini saklıyoruz. Bazen aynı fotoğrafı birden çok klasöre kopyalayıp gereksiz yer işgal ediyoruz.

Bahar da geldi bir temizlik iyi olur diye düşünüyorsanız bu program tam da aradığınız şey demektir. Aynı dosyaları dosyanın adından yada exif bilgilerinden bulabilecek programlar da var ancak bu program doğrudan fotoğraflara bakıyor ve benzer fotoğrafları buluyor. Üstelik RAW yada PSD fotoğraflarınıza da bakabiliyor.

find-and-remove-duplicate-images-opener

Programın Demo sürümünü www.mindgems.com/info/Duplicate-Photo-Finder.html adresinden indirebilirsiniz. Demo sürümünde RAW dosyalarınızı bulamıyor.

Programla ilgili daha detaylı bir inceleme yapmak istiyorsanız digital-photography-school.com un orjinal ingilizce makalesine bakabilirsiniz.