Web Müteahhitliği

Uzun zamandır bu konuda bir şeyler yazmak istiyordum. Müteahhit kimdir? Ekşi sözlükte bu konudaki açıklamalar oldukça güzel buradan bakabilirsiniz. Müteahhit; belirli bir işi, belirli bir bedel karşılığında ve belirli bir sürede yapan gerçek yada tüzel kişidir.

Günümüzde bir çok Web tasarımcısı aslında birer müteahittir. Çimentosunu kendisi üretmez, demirini bir yerlerden alır, mimar değildir, inşaat mühendisi hiç değildir. Sağdan soldan aldığı bazen de çaldığı kodlar ve tasarımlar ile iş yaparlar ve satarlar. Ülkemizde de yıllarca inşaat sektörü böyle değilmiydi. Sonra depremler oldu, bu evler hep yıkıldı. Belki gün gelecek Internette de siteler birer birer çökmeye başlayacak.

Son yıllarda TOKİ ve büyük inşşat firmaları sektöre el attı ve büyük güzel projeler yapılmaya başlandı. Web sitesinde de benzerlikler söz konusu. Büyük ajanslar, medya şirketleri, yazılım şirketleri bünyelerinde profesyonel tasarımcılar ve programcılar çalıştırarak yer ediniyorlar. Hala demirini çimentosunu dışarıdan temin eden bir ekiple bir yere varılmaz. Ülkemizde yazılımın bir sanayi olarak görülmesi şart. Makine üreten bir fabrikanın sahibi itibar sahibi (fabrikatör) olabiliyorken bir yazılımcının aynı itibarı görememesi çok üzücü.

devam edecek...