Flickr ve fotoğraflarınız

Kuzenime flickr sitesini anlatan bir email gönderecektim. Sadece onu değil herkesi bilgilendirmek için bunu bloğuma yazmaya karar verdim.

Fotoğraflarımın derli toplu tek bir yerde olması benim için çok önemli. Tabi güvenilir de olmalı. Önce size geçen yıl başıma gelen tatsız olayı anlatayım. 2004 yılında ilk dijital fotoğraf makinemi aldıktan sonra çektiğim tüm fotoğrafları tarihlerine ve konularına göre klasörleyip bilgisayarıma kaydederdim. Ne olur ne olmaz diye (notebook nihayetinde, düşer, çalınır, bozulur,vb ) bilgisayarımın yedeğini harici bir diske kaydediyordum. Sonra bir gün bilgisayarımın harddiski bozuldu. Garantisi bittiği için gittim yeni bir disk satın aldım. Eve geldim. İşletim sistemimi ve programlarımı yeniden kurdum. Sıra eski verilerimi aktarmaya gelmişti. Harici diskimi bulunduğu yerden alıp fişe taktım ve puf diye bir ses geldi, bi daha da hiç ses gelmedi. Fotoğraflarım haricinde bir de yaptığım işler vardı ama müşterilerimin hepsinde hem çalışan hem de yedekler vardı. İşte o gün Flickr olmasaydı o güne kadar çektiğim tüm fotoğraflarım sadece anılarda kalacaktı.

Sanıyorum bu olay Flickr’ın benim için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yeterli olacaktır. Çektiğin fotoğrafları sürekli olarak bu siteye yüklüyorum, böylece bilgisayarıma bir şey olsa bile fotoğraflarım güvende oluyor.

image 

Kullanımı

Fotoğrafları 4 şekilde yükleyebiliyorsunuz:

  • Sadece sizin görebileceğiniz,
  • Sizin ve ailenizin görebileceği,
  • Sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın görebileceği
  • Herkesin görebileceği.

Böylece her fotoğrafını paylaşmak zorunda da değilsiniz. Ayrıca facebook’a direk olarak bağlayabiliyorsunuz. Böylece yüklediğiniz fotoğraflar otomatik olarak yada siz isteyince facebook’ta görünebiliyor. Nokia telefonların direk flickr bağlantıları var. iPhone ve diğer telefonlar için de bir çok uygulama mevcut. Böylece cep telefonunuzdan çektiğiniz fotoğrafları da flickr’a kolayca yükleyebilirsiniz.

Standart kullanımda aylık 100 Mb yada 100 fotoğraf sınırı var. Hangisi önce dolarsa ama tüm arşivim burada olsun derseniz senelik sadece 24,95 USD gibi bir ücreti var ki bence yaptığı işe oranla kesinlikle değecek bir ücret.

Fotoğraf Yüklemek

Flickr’a fotoğraf yüklemek son derece kolay. Cep telefonlarından zaten aktarabildiğinizi yukarıda yazmıştım. Bilgisayarınızdan aktarmak için ise ya standart olarak web sitesini kullanabilirsiniz yada  benim size tavsiye edeceğim diğer yöntemi.

Standart yöntemle fotoğraf yüklemek için Flickr sayfanıza kullanıcı adı ve şifrenizle bağlandıktan sonra sağ üst köşede yer alan “Upload Photos & Videos” bağlantısını tıklamanız yeterli.”

image

Açılan pencereden “Choose photos and videos” u tıklıyorsunuz.

image

Açılan pencereden yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçip “Tamam” diyor ve yüklemeye başlıyorsunuz. Birden çok fotoğraf seçip yükleyebilirsiniz.

Gelelim tavsiye ettiğim diğer yönteme. Bilgisayarınızda Microsoft Live programları yüklediyseniz (MSN, Windows Fotoğraf Galerisi, vb.) fotoğraflarınız için kullanabileceğiniz, windows ile birlikte standart olarak gelen programdan biraz daha gelişmiş olan “Windows Fotoğraf Galerisi” fotoğraflarınızı Flickr’a yüklemekle kalmayacak, aşağıda anlatacağım etiket, set gibi özellikleri de kullanmanızı sağlayacaktır.

Windows Fotoğraf Galerisi çalıştırdığınızda karşınıza gelen ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

image

Yüklemek istediğiniz fotoğrafları seçip dilerseniz bu fotoğraflarınıza etiket (tag) girebilirsiniz. Etiketler daha sonra fotoğraflarınızı bulmanızı kolaylaştırır. Mesela ben fotoğraflarımın hepsine çekildiği yılı, nerede çekildiğini, konuyu, hangi fotoğraf makinesiyle çektiğimi, vb. etiketler halinde giriyorum. Daha sonra “Bulut” konulu “2010” yılında ve “Uludağ” da çektiğim fotoğrafları kolayca bulabiliyorum. Bu önemli! (Sizin tercihinize kalmış.)

Sıra geldi fotoğrafları yüklemeye. Menüden “Yayımla”nın altında yer alan “Flickr’da yayımla”yı yıkladığımda aşağıdaki gibi bir menü açılıyor. Eğer ilk defa bu işlemi yapacaksanız Flickr’a giriş yapmanızı ve yetki vermenizi isteyecektir.

image

Bu ekrandan yüklemek istediğiniz fotoğrafın boyutunu ve izinleri ayarlayabiliyorsunuz. Tabi bir de fotoğraf kümesi var. Onu birazdan anlatacağım. “Yayımla” dediğinizde fotoğraflarınız bir bir Flickr’a yüklenmeye başlayacaktır. Ben genellikle hafta sonları bir çok fotoğrafı aynı anda yüklemeye bırakıyorum. İşlem bütün gece sürüyor ve bazen de hata verebiliyor ama beklemek zorunda kalmamış oluyorum. Daha sonra yüklenmeyen fotoğrafları tekrar yüklüyorum.

Kolleksiyon ve Setler

Evet, sonunda sıra bu konuya geldi. Fotoğrafların için Koleksiyon ve Set oluşturabiliyorsunuz. Bunları klasör gibi düşünün. İstediğiniz kadar koleksiyon ve set yapabiliyorsunuz. Ama iç içe Set yada Kolleksiyon yapamazsınız. Sadece Setler kolleksiyonların içinde olabiliyor.

İsterseniz kendim nasıl kullanıyorum onu anlatayım, daha iyi anlaşılacaktır. Manzara, Yemek, Geziler, Tatil gibi kolleksiyonlarım var. Bunların içinde de setlerim yer alıyor. Mesela Gezilerin içinde “Bergana”, “Manyas”, “PhotoWalk 2010”, “PhotoWalk 2011” gibi. Diğer örnekleri de siteme girip bakabilirsiniz.

Yukarıda “Windows Live Fotoğraf Galerisi” içinden yaptığımız yüklemede ekrana gelen “Fotoğraf Kümesi” burada anlattığım Setlerden birine yükleme yapabilmenizi sağlıyor. Standart yöntemle fotoğraf yükleseniz de yüklemeden hemen sonra hangi setlere kayıt edeceğinizi size soracaktır. Sormaz ise yada siz o anda ekranı geçseniz bile daha sonradan Set oluşturabilir ve seçtiğiniz fotoğrafları ister tek tek ister toplu olarak oluşturduğunuz setlere kayıt edebilirsiniz.

image image

Basit olarak Flickr kullanımı bu kadar. Bence herkesin kullanması gereken bir site.

İleride Flickr ile detaylı olarak fotoğraflarınızı nasıl düzenleyebileceğinizi hatta nasıl çerçeve, efekt yapabileceğinizi, fotoğraflarınızın üzerine nasıl yazı yazabileceğinizi anlatacağım.

Şimdilik bu kadar, tekrar görüşünceye kadar hoşça kalın.

2 yorum:

nefaset dedi ki...

Derli toplu anlatmışsınız teşekkürler.ben picasada fotolarımı düzenliyorum ordan direk flivkra atılamaz sanırım,gerçi ben picasada düzenlediğim fotoları masaüstünede çıkaramıyorum..Nasıl olur bu?

Serhan Altuğ dedi ki...

Fotoğraflarınızı Lightroom programı ile düzenlerseniz Lightroom'dan direkt Flickr'a yükleme yapabilirsiniz.